Latvijas skolas soma
IAC_Gulbene
Profesionālās pilnveides programmas “Kultūras norises kā mācīšanās resurss” seminārs​ Gulbenē. Foto: Dagnija Bernāne

Šā gada pirmajos mēnešos skolotāji pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmā “Kultūras norises kā mācīšanās resurss” turpinājuši apgūt jaunas metodes pilnvērtīgai kultūras norišu izmantošanai mācību saturā. Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” septiņos darbības gados aizvien vairāk nostiprinājusies izpratne par kultūras norisēm kā mūsdienīgu un efektīvu mācīšanās līdzekli, kas sekmē skolēnu motivāciju mācīties un skolotāji visā Latvijā augstu novērtējuši iespēju papildināt savas zināšanas šajā jomā. 

Šo programmu 2024. gadā pēc programmas “Latvijas skolas soma” pasūtījuma izstrādāja un aprobēja Izglītības attīstības centrs (IAC) un no 2024. gada februāra līdz šim kursus kopā absolvējušas deviņas grupas jeb 212 skolotāji. Mācības norisinājušās vairākās grupās Rīgā, kā arī Jēkabpilī, Valmierā, Kuldīgā, Daugavpilī, Gulbenē un Limbažos.  

Mācības šajā programmā norisinās praktiski un interaktīvi darbojoties, analizējot kultūras norises, diskutējot, veicot nelielus pētījumus un izvērtējot dažāda veida informāciju divos klātienes un vienā tiešsaistes seminārā. Katra skolotāju grupa mācību ietvaros pieredzēja arī vienu kultūras norisi – noskatījās filmu “Viss būs labi” (studija “Ego Media”), “BUM!” (studija “Picture House”) vai “Zeme, kas dzied” (studija “K Films”), vai teātra trupas “Kvadrifrons” izrādi “Vēlēšanās”

IAC_Rīga
Profesionālās pilnveides programmas “Kultūras norises kā mācīšanās resurss” seminārs​ Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja ekspozīcijā “Dziesmusvētku telpa”, Rīgā. Foto: Reinis Oliņš

Nodarbības vada IAC projektu koordinatore un lektore, Smiltenes vidusskolas izglītības metodiķe, skolotāja Daina Zelmene un IAC projektu koordinatore un lektore, Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas skolotāja, medijpratības eksperte Ingūna Irbīte, kuru darbu kursu dalībnieki novērtējuši ļoti atzinīgi:  

  • “Klausījos ar atvērtu muti. Patīkamas, interesantas, godīgs, viegls stāstījums.” 
  • “Ļoti kompetentas pasniedzējas, pārdomāti un izstrādāti piemēri, kuri arī ir pirms tam praktiski pārbaudīti un realizēti.” 
  • “Paldies par mieru, par brīnišķīgo attieksmi. Profesionāli, cilvēcīgi! Šodien tik vajadzīgi.”
  • “Pasniedzēju kompetenci, viedumu un radošumu nevar aprakstīt vārdos. Tas bija augstākajā līmenī. Darba metodes izcilas, mēģināšu atkārtot savā ikdienas darbā.”

“Kārtējo reizi guvām apliecinājumu tam, ka ir ļoti svarīgi ne tikai dot teorētiskas norādes, kā strādāt, bet demonstrēt arī praktisku metodiku caur reālu saturu. To skolotāji gaida un novērtē. Priecājamies, ka zaļā gaisma tiek dota kultūrai, humanitārajai jomai un sirds izglītībai, kas pēdējos gados izglītībā diemžēl palikusi otrajā plānā,” par pieredzi, vadot šo programmu, saka lektore Daina Zelmene. 

Lektore Ingūna Irbīte stāsta: “Katrai grupai vienmēr ir kādas īpašās iezīmes, savs “rokraksts”. Daugavpils grupā īpaši sirsnīga pieredze ir tieši darbā ar jaunāko klašu skolēniem un ļoti daudzveidīgā veidā izzināts vietējais kultūras mantojums. Un daudz, daudz pateicības vārdu programmai “Latvijas skolas soma”! Par to, ka bērni pirmo reizi pieredzējuši izstādi, izrādi, mūziklu …, par piedāvājuma daudzveidību un izvēles iespējām. Daugavpils prakses darbos ir norišu sasaiste ar 14 dažādiem mācību priekšmetiem!”  

IAC_Rīga_2
Seminārs Izglītības attīstības centrā, Rīgā. Foto: Kaspars Teilāns

Absolventu atsauksmes:  

  • “Ļoti noderīga bija pieredzes apmaiņa kolēģu starpā. Ļoti zinoši un pieredzes bagāti lektori – dzīvesgudri un dalīties griboši un varoši.” 
  • “Beidzot jēgpilni kursi ar ļoti daudz praktiskiem piemēriem, kurus izmantot mācību stundās. Izcilas metodes, kuras tika izmantotas reāli nodarbību laikā, lai pilnvērtīgi izmantotu mācību procesā.”
  • “Programma kvalitatīvi izstrādāta, laika plānojums ļoti pārdomāts, informācijas ir daudz, bet tā ir viegli uztverama.”
  • “Ir vērtīgi! Gan pieredze, gan vērtīgi ieteikumi un materiāli, lai būtu pasākumu apmeklēšana ar kvalitatīvu sagatavošanos, ne tikai “ķeksīša” pēc.”
  • “Labprāt ieteiktu kolēģiem apmeklēt šo kursu, pašizglītībai un iedvesmai tālāk strādāt ar bērniem.” 
  • “Šādas pedagogu pilnveides programmas ir kā svaiga gaisa malks rutīnā slīgstošam skolotājam un kā moderns darba instruments inteliģentai, mūsdienīgai stundai.” 
  • “Šādus kursus būtu nepieciešams organizēt visiem skolu pedagogiem, jo visi kaut kādā mērā ir saistīti ar programmu “Latvijas skolas soma.”
  • “Skolā jābūt vismaz 2-3 skolotājiem, kas ir šo programmu apguvuši, lai veidojas kodols – “Latvijas skolas somu” jēgpilni izmantot mācību procesā.”
  • “Patīkami pavadīts laiks, laba komunikācija savstarpēji. Esmu ļoti daudz guvusi gan materiālus darbam, gan iepazinusies ar jauniem kolēģiem. Motivē darbam.”

Kursu absolvente, programmas “Latvijas skolas soma” koordinatore Limbažu novadā Liene Čečiņa atzīmē, ka “šādi kursi ir ļoti nepieciešami, jo tas ļauj ikvienā skolā nonākt ziņai par to, ka “Latvijas skolas soma” piedāvājuma izmantošana nav tikai mehāniska piešķirtās naudas apgūšana. Pedagoģiski jēgpilna kultūras pieredze prasa mērķtiecīgu metodisko darbu gan sagatavošanās posmā, gan iegūtās pieredzes analīzē. Tas palīdz saprast, ka par efektīvu “Latvijas skolas soma” piedāvājuma izmantošanu atbild ne tikai skolas vai novada koordinators, bet ikviens klases audzinātājs un mācību priekšmeta skolotājs.” 

Metodiskais materiāls 

Programma “Latvijas skolas soma” izdevusi metodisko materiālu “Kultūras norises kā mācīšanās resurss. Izmantošanas principi un labās prakses piemēri”, kurā iekļauti pamatprincipi un praktiski ieteikumi kultūras norišu izmantošanai mācību procesā, kā arī 19 skolotāju – pirmās kursu absolventu grupas – pieredzes stāsti par to, kā viņi sasaistījuši konkrētus kultūras notikumus ar mācību satura apguvi. Tas sniegs idejas un atbalstu kultūras norišu kā mācīšanās resursa izmantošanā plašākai pedagogu auditorijai.  

Krājums ir pieejams bez maksas digitālā versijā www.latvijasskolassoma.lv un drukātā versijā Latvijas Nacionālajā kultūras centrā (Rīgā, Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 14-7).  

Plašāk par profesionālās kompetences pilnveides programmu “Kultūras norises kā mācīšanās resurss” var lasīt IAC mājaslapā.  

Papildu informācija

Inga Bika
Programmas "Latvijas skolas soma"
eksperte komunikācijas jautājumos 
E-pasts: Inga.Bika@lnkc.gov.lv 
Tālr.: (+371) 26443166

https://www.latvijasskolassoma.lv/
https://www.facebook.com/latvijasskolassoma
https://www.instagram.com/latvijasskolassoma/  
https://x.com/LV_skolas_soma
https://www.youtube.com/@latvijasskolassoma