Tautas lietišķā māksla
foto

2021. gada sākumā Siguldā dzima ideja par nepieciešamību radīt ko īpašu, veltītu audēju darbam un nedaudz piemirstajiem tekstiliju ansambļiem. Ir pagājis radošs gads un nu kultūras centrā “Siguldas devons” durvis ver izstāde “Latvju raksti. Citādība”, kas apliecina Latvijas audēju un lietišķo studiju meistaru prasmi un viedumu,  savos darbos tradīciju apvienojot ar vīziju par to, kā mūsu tautas bagātais mantojums pārdzimst nākotnē.

Tekstiliju ansambļu izstāde ir vainagojums gadu ilgam projektam, kura misija ir apliecināt tautas mākslas dzīvotspēju un atvērtību mijiedarbībai ar laikmeta attīstības tendencēm. Tā laikā Siguldas novada Kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru piedāvāja divus tiešsaistes seminārus audējiem no visas Latvijas, runājot gan par novitātēm interjera dizainā, gan netradicionālu, otrreiz pārstrādājamu materiālu izmantošanu pašmājās un visā plašajā pasaulē – profesionālajā un tautas mākslā. Seminārus vadīja izcili savas jomas profesionāļi – tekstilmākslinieces un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējas Ieva Krūmiņa un Barbara Ābele, LNKC speciāliste Linda Rubena, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas pasniedzēja un tekstilmāksliniece Māra Avotniece, tekstilmāksliniece Annele Slišāne.

Iedvesmojoties no semināros dzirdētā un ar svaigu skatu uz tradicionālajām vērtībām pie darba ķērās daudzi, 2021. gada mājsēžu laikā domājot, zīmējot, griežot un aužot. Lai piedalītos izstādē “Latvju raksti. Citādība”, studijas tika aicinātas veidot tekstiliju ansambļus, kuros vismaz viens no elementiem būtu radīts, domājot par materiālu ilgtspējību. Atsaucās liels skaits lietišķās mākslas studiju un audēju – no Gulbenes līdz Alūksnei, no Sarkaņiem līdz Rīgai, no Limbažiem līdz Bauskai.

Šobrīd izstādē “Latvju raksti. Citādība” redzamie darbi no Tautas lietišķās mākslas studijām “Austra”, “Bauska”, “Draudzība”, “Dzilna”, “Kalme” ,“Kamene”, “Līgatne”, “Sagša”, “Saiva”, “Urga”, Biedrības “9 arodi”, “Mailīšu Fabrikas”, Sarkaņu amatu skolas aušanas pulciņa, tekstilstudijas “Putnukalns” un citām studijām ir tikai daļa no izstādei pieteiktajiem un žūrijai nenācās viegli tos atlasīt.

Atsevišķi darbi un to tapšanas stāsti vēlāk būs skatāmi arī izdevumā “Praktiski rokdarbi”, kas ar prieku ir iesaistījies šajā projektā.

Lai no visām Latvijas malām Siguldā sabraukušie, no lina un vilnas, ārdītiem kafijas maisiem, savu laiku nokalpojušiem un sīksīkās strēmelēs sagrieztiem džinsiem un krekliņiem,  maizes maisiņiem un dziju galiem tapušie pledi un spilveni, segas un sedziņas pārtaptu vienotā izstādē, talkā tika pieaicināts scenogrāfs un mākslinieks Mārtiņš Heimrāts. Viņš savā radošajā dzīvē iekārtojis ne mazums tautas mākslai un tekstilijām veltītu izstāžu un arī Siguldā šī ir jau otrā.

Izstādē skatāma tikai daļa no bagātībām, kas pēdējos gados tapušas audēju studijās un šie darbi iezīmē to, kā šobrīd domājam, kā radām un pārradām, katrs savu Esību un Citādību meklējot. Lai par to parliecinātos, esiet aicināti apskatīt izstādi klātienē!

Izstāde “Latvju raksti. Citādība” skatāma no 11. marta līdz 2. aprīlim, ieeja tajā ir bez maksas.

Izstādes tapšanu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Izstādes apskates laiks darba dienās no 11.00 līdz 18.00 un sestdienās no 10.00 līdz 16.00

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Ķepale
Kultūras centra SIGULDAS DEVONS
sabiedrisko attiecību speciāliste