Skatuviskā deja
foto

Latvijas Nacionālais kultūras centrs izdevis deju krājumu “Malienas mantojums”, kurā apkopotas desmit horeogrāfiskās apdares, izmantojot Alūksnes pusē pierakstītos mūzikas un horeogrāfiskos materiālus. Krājums deju kolektīvu vadītājiem pieejams Latvijas Nacionālā kultūras centra "Deju katalogā".

Projekta “Malienas mantojums” ietvaros izveidotas desmit horeogrāfiskās apdares dejām – “Padekatrs” (Iluta Mistre), “Eilenders” (Lāsma Skutāne), “Stūrsteps” (Gunta Skuja), “Diksīts” (Jānis Purviņš), “Hoiram” (Reinis Rešetins), “Joksu polka” (Guna Ezermale), “Hiavata” (Ilze Mažāne), “Tu muosiņa, es muosiņa” (Taiga Ludborža), “Valsis” (Lāsma Skutāne), “Triciņpolka” (Dace Smirnova).

Jaunradīto deju pamatā ir 20. gadsimta sākumā dejotās, sadzīves situācijām raksturīgās balles dejas, kuras mūsdienās daļējas tradīcijas pārneses un transformēšanās rezultātā tiek dejotas dažādos saviesīgos ar latviešu folkloru saistītos pasākumos, saucot tās par “latviešu dančiem”.

Par projekta “Malienas mantojums” rašanos lielā mērā jāpateicas Sniedzei Jansonei (Grīnbergai) un Mārim Jansonam, kuri 20. gadsimta deviņdesmitajos gados veica lauka pētījumu Malienas pusē, pierakstot un vācot Malienas deju tradīcijas un muzikālo mantojumu. Šis projekts varētu būt kā mudinājums horeogrāfiem ne tikai pievērsties jaunradei, bet arī iepazīt un apzināt savam novadam raksturīgo deju tradīciju un saglabāt tās elementus skatuviskajā dejā, tādējādi izglītojot ne tikai sava kolektīva dejotājus, bet arī saglabājot novada individualitāti un identitāti. Tas veicinātu tradicionālās un skatuviskās dejas mijiedarbi,” stāsta idejas autore, horeogrāfe, Alūksnes novada deju kolektīvu virsvadītāja Lāsma Skutāne.

Latvijas Nacionālā kultūras centra skatuviskās dejas eksperte Maruta Alpa uzsver: “Šis ir nozīmīgs projekts skatuviskās tautas dejas pūra papildināšanai. Aicinu ikvienu ieskatīties, ieraudzīt un novērtēt Alūksnes novada dejotāju, horeogrāfu un  mūziķu devumu, atklājot mums Malienas pusei raksturīgākās iezīmes dejā, mūzikā un dzīvē. Malēnietis ņem un dara, un dara pa savam.

2021. gada rudenī Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā tapa deju uzveduma “Malienas mantojums” video ieraksts. Uzveduma video ieraksts un jau iepriekš veidoto horeogrāfiju ieraksti arī skatāmi LNKC “Deju katalogā”.