Latviešu vēsturiskās zemes
karogs

2023. gada 29. septembrī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs apstiprinājis latviešu vēsturiskās zemes Zemgales karogu – tumši zaļš ar baltu horizontālu svītru.

Karogu veidojusi latviešu vēsturiskās zemes Zemgales iniciatīvas grupa, kurā apvienojušies NVO un pašvaldības iestāžu pārstāvji.

Zemgales vēsturiskās zemes karoga krāsa izvēlēta zaļa, kas asociējama ar simtgadīga ozola vasaras pilnbrieda lapotnes krāsu un ar laiku, kad dzīvoja “varenā zemgaļu saime”. Zemgali kā “Zaļo Zemgali” ar tās plašajām palienēm un labības laukiem raksturojis izcilais Zemgales rakstnieks Edvarts Virza.

Kādreizējā zemgaļu apdzīvotajā areālā bija lielas un plašas ozolu audzes – ozoli daudzus gadsimtus nemainīgi bija klātesošs Zemgales ainavas elements, kur atsevišķi koki auga gadsimtiem ilgi. Arī šobrīd plašos kviešu laukus nereti rotā atsevišķi vareni ozoli to vidū. Citviet Latvijā zeme nebija tik auglīga, tāpēc tur pārsvarā auga skuju koki.

Ozols vienmēr asociējies ar varenību, ir bijis spēka simbols zemgaliešiem, kas senajos laikos visilgāk ir pastāvējuši par savu brīvību. “Vīrs kā ozols”, “stalts kā ozols”, “stiprs kā ozols” – šādi epiteti vislabāk raksturo senos zemgaliešus un viņu vadoņus 13. gadsimta cīņās – Viestardu un Nameisi. No Zemgales cēlušies izcili Latvijas valstsvīri, tai skaitā pirmie četri Latvijas Valsts prezidenti.