Latvijas skolas soma
dizaina_stāsti

No 2022. gada 4. novembra Mākslas muzeju YouTube kanālā ir pieejamas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja trīs dokumentālās īsfilmas "Dizaina stāsti" par Valdi Celmu, Jāni Borgu un Artūru Riņķi. Vizuāli bagātīgās videofilmas būs saistošas plašam auditorijas lokam, izglītojot, iedvesmojot un izceļot Latvijas kultūras vēstures faktus padziļinātā tvērumā. Skolotājiem šīs videofilmas, tāpat kā citas programmā "Latvijas skolas soma" iekļautās dizaina norises, būs lielisks palīgs mācību darbā.

""Dizaina stāsti" ir Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja sen lolota iecere dokumentālo filmu formātā iepazīstināt ar Latvijas dizaina nozīmīgākajām personībām un notikumiem. Leģendārie mākslinieki un dizaineri dalās savā pieredzē, atklājot jaunas, vēl neizpētītas dizaina vēstures lappuses," tā Inese Baranovska.

Pirmās trīs videocikla sērijas fokusējas uz Latvijas dizaina pirmsākumiem un radošo vidi 20. gadsimta 60.–80. gados. Filmu varoņi – starptautiski atzītais dizaina un kinētiskās mākslas teorētiķis un praktiķis Valdis Celms (1943), viens no vadošajiem kinētiskās mākslas pārstāvjiem Latvijā Artūrs Riņķis (1942), mākslinieks, kritiķis, kurators un publicists Jānis Borgs (1946). Spilgto un harizmātisko personību intervijas ir ne tikai laikmeta dokumentālā liecība, bet arī poētisks ceļojums mākslinieku atmiņās, radošajā daudzveidībā, sapņos, ideālos un viņu attiecībās ar tolaik valdošo realitāti.

Valdis Celms atklāj slavenās robežzīmes "RĪGA" tapšanas stāstu un raksturo pilsētvidei veltītās foto kolāžas, atskatās uz pirmajām dizaineru aktivitātēm Latvijā.

Artūrs Riņķis atceras, kā viņam izdevies nosargāt savu kinētisko mākslas objektu "Sakta" pie viesnīcas "Latvija" fasādes, stāsta par darbu rūpnīcās un pievēršanos savrupai mākslinieka karjerai – mūža radošajam piepildījumam kinētiskās mākslas dārzā "Nekurienes vidū".

Jānis Borgs analizē modernās mākslas, dizaina un ideoloģijas attiecības 60.–70. gados, runā par dizaina ekosistēmu un saviem laikabiedriem.

Īsfilmas ir pieejamas ikvienam interesantam bezmaksas Mākslas muzeju YouTube kanālā.

Dokumentālo īsfilmu cikla "Dizaina stāsti" darba grupa

Irēna Bužinska, Inese Baranovska, Austra Stupele, Dārta Dīriņa / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Režisors un operators Māris Maskalāns; skaņu režisors un komponists Edvards Broders; grafiskais noformējums Eltons Kūns / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs; izpildproducente Agne Skane.

Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.