Latviešu vēsturiskās zemes
lvz logo

XXVII Vispārējo Dziesmu un XVII Deju svētku ietvaros Esplanādē Svētku kvartālā – no 3. līdz 8. jūlijam ikviens interesents aicināts apmeklēt latviešu vēsturisko zemju telti. Katru dienu aktivitātes rīkos un sevi prezentēs latviešu vēsturisko zemju un lībiešu kultūrtelpas pārstāvji, būs iespējams iegādāties Latvijas Nacionālā kultūras centra izdevumus, kā arī piedalīties viktorīnā.

Programma:
3. jūlijs – Vidzeme
4. jūlijs – Kurzeme
5. jūlijs – Zemgale
6. jūlijs – Latgale
7. jūlijs – Sēlija
8. jūlijs – lībiešu kultūrtelpa

3. jūlijā Vidzemes Tūrisma asociācija kopā ar Vidzemes novada pašvaldībām visas dienas garumā iepazīstinās ar Vidzemes tūrisma piedāvājumiem. Turaidas muzejrezervāts stāstīs par ekspozīciju “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis” Klaušinieku mājā, kas vēsta par to, kā ar neatlaidīgu darbu latviešu tauta kļūst par savas zemes saimnieku, veido savu nacionālo kultūru un visbeidzot – savu valsti, tāpat arī atgādinās par dažādiem piedāvājumiem ekskursijām grupām, ģimenēm un kolektīviem. Alūksnes, Cēsu, Gulbenes, Limbažu, Smiltenes un Valmieras novada pārstāvji iepazīstinās ar savu novadu jaunākajiem tūrisma piedāvājumiem, izstrādātajiem maršrutiem, esošajām dabas takām, atpūtas vietām, populārākajiem šīs vasaras notikumiem, Latvijas un Igaunijas skaistākajiem dārziem un to jauno piedāvājumu. Tā kā vēsturiski visus šos novadus caurvij arī bijušās šaursliežu/platsliežu dzelzceļa līnijas, apmeklētāji tiks iepazīstināti arī ar Latvijas Zaļajiem ceļiem un varēs uzzināt vairāk par Latvijas velomaršrutiem. Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji informēs ārvalstu latviešus par iespējām atgriežoties Latvijā pārcelties uz Vidzemi.

4. jūlijā iespēja iepazīt Kurzemi un tās tūrisma iespējas. Teltī viesosies biedrība SERDE, kas nupat laidusi klajā izdevumu “Gleznaini ceļojumi pa Kurzemi” – vācbaltiešu dzejnieka, rakstnieka un izdevēja Ulriha brīvkunga fon Šlipenbaha sarakstīto grāmatu, kas vēsta par Kurzemi 19. gadsimta sākumā.

5. jūlijā teltī būs pieejami praktiski informatīvie materiāli par Zemgali – tūrisma kartes, tematiski maršruti Dobeles, Jelgavas, Bauskas, Aizkraukles un Jēkabpils novados, kā arī īpaša šīs vasaras jaunumu brošūra “Zemgale aicina!”, kurā apkopota informācija par lielākajiem šīs vasaras pasākumiem, tūrisma maršrutiem un jaunumiem tūrisma objektos Zemgalē.

6. jūlijā teltī varēs satikt Latgales reģiona Tūrisma informācijas centru pārstāvjus, kuri pastāstīs par aktuālākajiem tūrisma jaunumiem, kā arī ar jauniem, interesantiem un aizraujošiem reģiona piedāvājumiem. Latgale ir daudzveidīgs galamērķis un arī šogad tūrisma uzņēmēji iepriecina ar dažādiem interesantiem jaunumiem, par kuriem varēs uzzināt Latgales stendā.

Ikvienam interesentam būs iespēja satikt Latgales plānošanas reģiona reemigrācijas krustmāti Astrīdu Leščinsku, lai pārrunātu atgriešanās iespējas Latgalē. Pieaugušie varēs saņemt konsultācijas par reemigrācijas iespējām”, savukārt mazākie Dziesmu un deju svētku dalībnieki un viesi – radoši darboties ar zīmuļiem, krītiņiem un flomasteriem izpētot Latgales plānošanas reģiona izstrādāto krāsojamo grāmatiņu bērniem “Izkrāso Latgali!”.

7. jūlijā teltī visas dienas garumā darbosies Sēlijas kopienu pārstāvji no dažādām Sēlijas vietām. Būs iespējams saņemt tūrisma informāciju un iegādāties Sēlijā radītas rotaslietas. Sēlijas māksliniece Anda Svarāne īpaši Dziesmu un deju svētkiem glezno fotogleznu, uz kuras fona ikvienam būs iespēja fotografēties ar dažādiem etnogrāfiskiem priekšmetiem. Vīriešiem būs iespēja pielaikot cepures, bet sievietes varēs uzņemt unikālas fotogrāfijas ar 19. gadsimta sēļu vaiņagu atdarinājumiem. Vaiņagus darinājušas septiņas prasmīgas sēlietes, Latvijas Amatniecības kameras meistares, Māras Krieviņas vadībā

Lai popularizētu Latvijas lībiskās saknes un lībiešu mantojumu latviešu valodā, Latvijas kultūrtelpā un ainavā, 2023. gads izsludināts par Lībiešu mantojuma gadu, un 8. jūlijā vēsturisko zemju teltī norisināsies Lībiešu diena. Tajā būs iespējams iepazīt lībiešu mūsdienu kultūru un dažādu Latvijas novadu lībisko mantojumu, gūt atbildes uz interesējošajiem jautājumiem saistībā ar lībiešiem, kā arī iesaistīties dažādās ar lībiešu tematiku saistītās aktivitātēs.

Visas nedēļas garumā ikvienam interesentam būs arī iespēja piedalīties viktorīnā par latviešu vēsturiskajām zemēm, un katru dienu pirmie pieci pareizo atbilžu autori saņems pārsteiguma balvas.