Kultūrizglītība valsts konkurss
Valsts konkursa "Zīmējums" norise

26. un 27. martā MIKC “Rīgas dizaina un mākslas vidusskola” norisinājās Valsts konkurss Latvijas profesionālās vidējās izglītības arhitektūras, mākslas un dizaina izglītības programmu audzēkņiem. Jaunieši no kopumā 11 izglītības iestādēm darbojās šī gada konkursa tēmas “Zīmējums” ietvarā.

Konkursa pirmajā kārtā jaunieši īstenoja radošo projektu “Manai profesijai raksturīgas lietas un dāvana manas profesijas kolēģim” zīmējuma tehnikā. Labāko darbu autori šonedēļ tikās konkursa otrajā kārtā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, kur uzdevuma “Produkts un iepakojums” ietvaros zīmēja izvēlēto augli vai dārzeni, tā iepakojumu un veidoja grafikas dizainu uz iepakojuma. Uzsverot ilgtspējas koncepta nozīmi, konkursā tika izmantoti pārstrādājami un dabai nekaitīgi materiāli.

“Konkursa uzdevumi bija pietuvināti situācijai, ar kādu jaunajiem profesionāļiem – topošajiem dizaineriem, māksliniekiem un arhitektiem – nāksies sastapties savā profesionālajā dzīvē,” stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra kultūrizglītības nodaļas mākslas izglītības eksperte Ilze Kupča. “Konkurss apliecināja, ka zīmēšana vienlaikus ir gan izteiksmes līdzeklis, gan domāšanas rīks daudzveidīgos radošos uzdevumos.” 

Konkursu vērtēja žūrija: Latvijas Mākslas akadēmijas docente, grafiķe Elīna Zunde, grafiķe, Rīgas Tehniskās universitātes zinātniskā asistente un lektore Elīna Elere, kā arī grafikas dizainere, Madara Cosmetics  vadošā dizainere Liene Drāzniece.

Žūrijas locekle Elīna Elere atzinīgi novērtēja skolēnu prasmes darbā ar zīmuli un citiem izteiksmes līdzekļiem un atzina, ka tieši skiču procesi ir visinteresantākie, jo parāda autora domas lidojumu un rokas veiklību.

“Mans ierosinājums būtu veicināt starpdisciplināru mākslas skolu sadarbību – īstenot dažādus kopīgus eksperimentus, lai mudinātu jauniešus sadarboties. Tikai mācoties viens no otra, viņi iegūst vairāk drosmes. Darbs grupās! Redzēt plašāk, domāt dziļāk un zīmējot vairāk eksperimentēt ar materiāliem,” teic E. Elere.

VALSTS KONKURSA REZULTĀTI

Ceļojošā izstāde “Mana profesija” ar konkursa pirmās kārtas darbiem turpmāk būs apskatāma arī citās skolās.

Valsts konkursu mākslas un dizaina jomā ik gadu rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar partneriem un izglītības iestādēm. Tā mērķis ir izvērtēt topošo kultūras nozares profesionāļu radošumu, prasmes un sasniegumus. Vienlaikus tā ir vērtīga pieredzes apmaiņa un svētki visiem audzēkņiem un arī viņu pedagogiem.