Amatierteātri
Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris

18. un 19. maijā Mālpils Kultūras centrā, Siguldas novadā, norisinājās Latvijas amatierteātru iestudējumu skates fināls, kurā tika noskaidrota žūrijas vērtējumā labākā izrāde 2023. gadā un noteikti laureāti citās kategorijās.

GADA IZRĀDE

Ēriks Emanuels Šmits JŪTU TEKTONIKA
Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris
Režisore – Aija Treija


LABĀKAIS KOMĒDIJAS IESTUDĒJUMS 

Elizabete Hafere GODSYMTA LOPSU MEDEIBYS 
Līksnas pagasta Kultūras nama amatierteātris “Maskas”
Režisors – Māris Korsiets


FORMAS ORIĢINALITĀTE

Kopienā balstīta izrāde PIEAUGŠANA
Lubānas lietišķā teātra grupa
Režisors – Jānis Balodis

 

  • Gada aktieris – Roberts Avots par Rišāra lomu Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra iestudējumā “Jūtu tektonika”.
  • Gada aktrise – Lāsma Novada par Birutas lomu amatierteātra “Projekts” iestudējumā “Bīstamā Biruta”.
  • Gada aktieris 2. plāna lomā – Elvijs Čakāns par Kārļa lomu amatierteātra “Projekts” iestudējumā “Bīstamā Biruta”
  • Gada aktieris 2. plāna lomā – Raivis Altrofs par Knurova lomu VEF teātra iestudējumā “Līgava bez pūra”.
  • Gada aktrise 2. plāna lomā – Zane Vītoliņa par Rodikas lomu Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra iestudējumā “Jūtu tektonika”.
  • Gada aktrise 2. plāna lomā – Viktorija Laura Vītola par Elīnas lomu Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra iestudējumā “Jūtu tektonika”.
  • Gada epizode - Lida Čevere par kalpones Džeinas lomu Saldus Tautas teātra iestudējumā “Sievietes, sievietes…”.

Teātru sniegumu finālā vērtēja teātra kritiķis, laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls, aktrise, režisore Liena Šmukste, kustību teātra aktieris, animators Dzintars Krūmiņš, kinorežisore Māra Liniņa un Latvijas Leļļu teātra aktrise Rūta Dišlere.  

 

Žūrijas pārstāvis - teātra kritiķis, laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls"Amatierteātru skates fināls uzrādīja ļoti plašu tematisko, žanrisko un stilistisko amplitūdu, kas iepriecina. Ir gan niansēti reālpsiholoģiski darbi, gan asprātīgas komēdijas, gan meklējumi kopienas teātra virzienā, gan savu sakņu apzināšanās vēsturiskā drāmā. Tas parāda, ka režisori meklē tieši savam kolektīvam raksturīgo materiālu un spēles veidu.

Gada izrāde – Ērika Emanuela Šmita “ Jūtu tektonika” ir samērā komplicēts iestudējums, kurā arī skatītāji atrodas uz skatuves, tāpēc Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra trupa paveica ļoti grūtu darbu, veiksmīgi adaptējoties citā spēles laukumā. Savukārt vairāku komēdiju vidū žūrija izcēla Māra Korsieta asprātīgo pieeju, strādājot ar Līksnas kolektīvu atvērtā teātra stilistikā, izraisot smieklu šaltis, vienlaikus turoties labas gaumes robežās. Jāņa Baloža projekts Lubānā ir nozīmīgs ar to, ka parāda, kā var attīstīties kopienu teātra princips arī citviet Latvijā. Nevar nepamanīt arī Agra Krūmiņa neatslābstošo interesi par klasiskām vērtībām, Liepājas amatierteātra “Projekts” spēju saglabāt dzirkstošu spēles prieku kolektīvam sarežģītā situācijā, kad nācās nomainīt vairākus aktierus, un vēl, un vēl. Ir zināms, ka arī tūlīt aiz finālistiem palika vairāki spēcīgi iestudējumi, kas apliecina, ka amatierteātriem joprojām ir ļoti liels potenciāls."

Skates finālā piedalījās amatierteātri, kuru iestudējumi šī gada sākumā bija ieguvuši žūrijas augstāko novērtējumu reģionu skatēs: Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris (režisori Agris Krūmiņš un Aija Treija), Jelgavas novada Lielplatones pagasta amatierteātris (rež. Ilze Beide-Rīna), Amatierteātris “Projekts” (rež. Lelde Kaupuža), Līksnas pagasta Kultūras nama amatierteātris “Maskas” (rež. Māris Korsiets), Lubānas lietišķā teātra grupa (rež. Jānis Balodis), Saldus Tautas teātris (rež. Inese Legzdiņa), VEF teātris (rež. Agris Krūmiņš) un Lielvārdes teātris ” (rež. Kārlis Lišmanis, Sarmīte Mončaka).

Skates finālam tika izvirzīti arī Jūrmalas teātra un Stavangeres teātra studijas iestudējumi, taču dažādu apsvērumu dēļ šīs izrādes netika izrādītas.

Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotās Latvijas amatierteātru iestudējumu skates mērķis ir nodrošināt amatierteātru tradīcijas saglabāšanu un nepārtrauktību Latvijā un latviešu diasporā, popularizēt amatierteātru iestudējumus Latvijas sabiedrībā un motivēt amatierteātru dalībniekus radošai darbībai.