Aizvadīts mazākumtautību māksliniecisko kolektīvu seminārs „Folklora un tradicionālā kultūra mūsdienu sabiedrībā. Tradicionālā kazaku kultūra kā neatņemama slāvu kultūras sastāvdaļa.”
Aizvadīts mazākumtautību māksliniecisko kolektīvu seminārs „Folklora un tradicionālā kultūra mūsdienu sabiedrībā. Tradicionālā kazaku kultūra kā neatņemama slāvu kultūras sastāvdaļa.”
2019. gada 17. decembrī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Jaņa Rozentāla laukumā 1, norisinājās mazākumtautību māksliniecisko kolektīvu vadītājiem un pārstāvjiem organizēts seminārs mazākumtautību profesionālās pilnveides kursu “Gatavošanās kārtējiem Vispārējiem latviešu Dziesmu un Deju svētkiem” ietvaros.
Semināra programmā tika ietvertas gan Latvijas, gan ārzemju lektoru lekcijas, lekcijas-demonstrējumi un meistarklases par aktuālām tēmām saistībā ar dažādu tautu folkloru, tradīciju kopšanu un uzturēšanu. Seminārā tematiskais uzsvars tika likts uz apģērba nēsāšanas tradīcijām un tradicionālo dziesmu izpildījuma specifiku, jo īpaši akcentējot tradicionālo kazaku kultūru kā neatņemamu slāvu kultūras sastāvdaļu.
Ar lekciju „Mītiskie priekšstati par apģērbu Latvijā un to līdzības ar kaimiņtautām” uzstājās Dr.art., Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta pētniece Ieva Pīgozne, iepazīstinot ar apģērba daudzējādo un simbolisko nozīmi gan ikdienā, gan svētkos. Seminārā liels gods bija uzņemt seno kazaku dziesmu folkloras ansambli „Starina” (Krievija), kas ar vairākām lekcijām-demonstrācijām un meistarklasēm prezentēja kolektīva darbību, sniedzot plašu un izglītojošu ieskatu mākslinieciskajā darbībā un pielietotajās metodēs. Lekcijas notika ansambļa mākslinieciskās vadītājas, Volgogradas Mākslas un kultūras institūta diplomandes un socio-kulturālās darbības pedagoģes Firsovas Jeļenas Viktorovnas vadībā – „Folklora un tradicionālā kultūra mūsdienu sabiedrībā”, “Donas tradicionālo dziesmu izpildījuma specifika. Tautas rituāli”, “Volgas un Donas kazaku tradicionālā kultūra, apģērbs, dzīve un amatniecība. Kostīmu un rokdarbu demonstrēšana”, “Metodiskais darbs tautas dziedāšanas ansamblī, piemēram, mācoties dažādu žanru dziesmas. Tradicionālā kazaku horeogrāfija deju dziesmās”. Gatavojoties semināram, visiem dalībniekiem jau iepriekš tika sagatavots un izsūtīts materiāls, ar ko iepazīties, lai seminārā kopā darbošanās un tradicionālās dziedāšanas un dejošanas metožu apguve būtu produktīvāka un kvalitatīvāka. Gandarījums, ka semināra dalībnieki labprāt iesaistījās un jaunās zināšanas uzņēmu ne tikai teorētiski, bet arī praktiski.
Semināra dalībniekiem bija iespēja apmeklēt arī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstādi „Aleksandra Beļcova (1892-1981). Glezniecība. Grafika. Darbnīcas „Baltars” porcelāns”, paplašinot savu māksliniecisko redzējumu un smeļoties iedvesmu tālākajam darbam māksliniecisko kolektīvu darbībā.
Dienas beigās visi dalībnieki saņēma apliecības par semināra apguvi.
Latvijas Nacionālais kultūras centrs izsaka pateicību Rīgas pilsētas Slāvu kultūras radošā centra „Ļubo” Krievu un kazaku dziesmu folkloras ģimenes kolektīvam „Ļubo mņe!” par ieguldīto darbu, uzaicinot dalībai seminārā seno kazaku dziesmu folkloras ansambli „Starina”, par laipno viesu sagaidīšanu un viesu iepazīstināšanu ar Latviju!
Mazākumtautību māksliniecisko kolektīvu semināra foto galerija skatāma ŠEIT